Czy erytrytol jako słodzik jest zdrowy?

Erytrytol może być bardzo zdrowym słodzikiem. Wskaźnik cukru we krwi będzie wynosił zero, co jest bezpieczne dla diabetyków. Ponadto, może pomóc ograniczyć specyficzny rozwój próchnicy szkliwa i chronić nasz organizm przed wolnymi rodnikami. Erytrytol od BEE może wyeliminować tłuszcz, ponieważ nie ma kalorii i jest prawie tak słodki, jak zwykły cukier.

Jaki jest skład erytrytolu?

Erytrytol może być substancją słodzącą, która jest jednym z alkoholi polihydroksylowych (cukrowych), takich jak ksylitol, sorbitol i mannitol. Związki te charakteryzują się najniższą wartością energetyczną oraz tym, że nie podnoszą poziomu cukru we krwi. Z tego powodu erytrytol jest znany jako bardzo zdrowy zamiennik cukru.

Gdzie występuje ta substancja?

W naturze erytrytol występuje głównie w owoce (groch, winogrona), grzybach kapeluszowych i rybach. Znajdziemy ją także w napojach fermentowanych, takich jak wino i glony. Jednak nie z tych produktów są nabywane w sklepach erytrytol. Ten słodzik jest zwykle syntetyzowany z odpadowej gliceryny przez drożdże z rodzaju Wratislavia. Drożdże te występują tylko w glebie i w kilku produktach spożywczych. Wcześniej erytrytol był produkowany z hydrolizatów glukozy lub skrobi z powodu innych gatunków drożdży. Jednak cena gliceryny jest znacznie niższa niż glukozy, więc bardziej opłaca się pozyskiwać erytrytol tą drogą.

Jak erytrytol smakuje?

Erytrytol wygląda jak cukier stołowy, ale jest mniej słodki niż cukier. Ma 60-70% słodyczy. Słodzone glukozą (sacharozą), oznacza to, że aby szukać słodyczy spowodowanej przez zaledwie 5 gramów cukru, należy spożyć o wiele więcej erytrytolu. Ponadto, słodzik ten wywołuje dobre uczucie chłodzenia w ustach. Dodatkowo, w przeciwieństwie do innych tego typu substancji, nie pozostawia posmaku. Z tego powodu często stosuje się go w połączeniu z innymi substancjami słodzącymi, które znamy (np. galli i aspartamem), aby zamaskować jego niepożądany smak i zwiększyć słodkość.

Czy erytrytol jest zdrowy?

W przeciwieństwie do cukru i innych substancji słodzących, erytrytol nie jest metabolizowany przez nasz organizm, ale jest wydalany z moczem w sposób niezmienny. Wszystko to dlatego, że nie zawiera enzymów odpowiedzialnych za jego rozkład przez organizm. Erytrytol nie wpływa na poziom cukru we krwi i zakres insuliny, ponieważ ma zerowe notowania cukru we krwi. W związku z tym diabetycy mogą ją spożywać bez obaw o swoje zdrowie. Innym osobom także może on zasmakować.

 

Tagged , , ,